Про реформу спецрежимів оподаткування у сільському господарстві

У Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки» відбувся «круглий стіл» на тему: «РЕФОРМИ СПЕЦІАЛЬНИХ РЕЖИМІВ ОПОДАТКУВАННЯ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ: ОЦІНКА МОЖЛИВИХ СЦЕНАРІЇВ», у якому взяли участь керівники та вчені інституту, представники Міністерств – фінансів та аграрної політики, фіскальної служби, очільники громадських об’єднань та інші.

Йшлося про те, що можлива відміна податкових пільг для українських сільгоспвиробників може обернутися крахом галузі і відкине країну далеко назад. Оскільки пільгове оподаткування аграріїв було прописане Коаліційною угодою, яку ніхто не відмінив, а проект нового Податкового кодексу зверстали, проігнорувавши цей важливий документ, є припущення, що такі зміни призведуть до тяжких наслідків. Лише за попередніми підрахунками, із галузі буде вимито близько 19 мільярдів оборотних когтів, понад 100 тисяч сільгоспвиробників втратять роботу. Загалом, це пряма загроза продовольчій безпеці країни.

За словами  вчених, їхні доводи і розрахунки Уряд не брав до уваги,в  робочі групи, які працювали над цими важливими документами, їх не включали. В результаті, кажуть вчені, буде підвищення цін на сільгосппродукцію, це у свою чергу, вдарить по тваринництву, воно теж істотно подорожчає, й аграрії почнуть просто-напросто вирізати худобу. І це докорінно неправильно, коли в Країні хочуть залатати бюджетні дірки за рахунок сільського господарства, — переконаний завідувач відділу податково-бюджетної політики ННЦ «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш. З нам погодився Віктор Ніколаєнко, представник Асоціації фермерів та приватних землевласників України.

Голова Громадської спілки «Аграрний Союз України» Геннадій Новіков, виступаючи в обговоренні,  наголосив на тому, що фахової дискусії у суспільстві з приводу цієї проблеми фактично не було.

— Кабмін порушив усі умови Коаліційної угоди про збереження спец режиму оподаткування аграріїв, а її підписали понад 300 народних обранців. Зрештою, нам кажуть, що скасування спец режиму оподаткування – вимога МВФ. Але цього МВФ не висував конкретно. Нам потрібно елементарно збалансувати бюджет. І ми хочемо одним розчерком пера погубити сільськогосподарську галузь. Як потім виживати аграрію? Як годувати країну? В результаті виграють крупні сільгоспвиробники, а середні і дрібні – будуть загнані в глухий кут. Зрештою, нашому сільському господарству вигідно буде виготовляти сировину.

 — Давайте на хвилинку уявимо, що ми вступили до ЄС, і наш фермер починає конкурувати із зарубіжним фермером. І з чим виходить він на європейський ринок? Із кредитом у 25 відсотків, який треба повернути за рік, а європеєць – із кредитом у 3 відсотки, який повертає на протязі 10 років. І як бути далі?

Ми прорахували, що за умов відміни спец режиму в оподаткуванні аграріїв держава не виграє, а бюджет не наповниться так, як того хочуть наші дорогі фінансисти. Я знаю також і про те, що це розуміють і в Уряді, не розумію лише, навіщо влаштували таку колотнечу і протягнути те, що написали, не маючи фахового підґрунтя. Мені, зрештою, цікаво, чи понесе хтось відповідальність і покарання за таку «законотворчість», яка загрожує продовольчій безпеці держави? Де ж тут державницький підхід?

 А ми взагалі за те, щоб платити податок із гектара землі, це було б справедливо, тоді б не було ні тіньової оренди, ні тіньових коштів за тіньове, скажімо, зерно, яке продається дешевше. Виграють усі: і держава, і сільгоспвиробники.

Адже гектар – це величина постійна, а отже податок збирати буде з нього легко, і до бюджету надійдуть реальні кошти.

Тому сьогодні потрібні здорові компроміси, які допоможуть вирішити проблему на користь країни і тих, хто працює на землі.

 

ОСТАННЯ НОВИНА З УКРАЇНИ.

Вчора, 10 грудня, по всій території України відбулися попереджувальні страйки аграріїв проти податкового тиску, яким Уряд хоче загнати аграрну галузь у глухий кут зокрема, це стосується змін, щоскасовують пільговий режим оподаткування длясільгоспвиробників, а саме: ліквідацію спеціального режиму ПДВ для агробізнесу.

А також читайте аналітичну статтю про «танці» довкола оподаткування аграріїв.

Комментирование закрыто