Обов’язкове запровадження митного «єдиного вікна» з 1 лютого загрожує колапсом для бізнесу

 

Источник: http://fru.ua/ua/events/business-events/obov-iazkove-zaprovadzhennia-mytnoho-iedynoho-vikna-z-1-liutoho-zahrozhuie-kolapsom-dlia-biznesu

На засіданні Митного комітету ФРУ 16 січня 2018 року  значна увага була приділена питанню можливого запровадження норми урядової постанови №878 «Про внесення змін до постанови КМУ від 25 травня 2016 p. №364».

Згідно цієї норми з 1 лютого 2018 року всі митні декларації повинні проходити через митне «єдине вікно». Це стосується всіх напрямків переміщення вантажів – експорту, імпорту та транзиту.

Наприкінці 2017 року на засіданні Митного комітету Федерації було прийнято рішення домогтися від Уряду відтермінування цієї дати. Адже державні контролюючі органи, що здійснюють, зокрема, санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний, радіологічний контроль, ні морально, ні технічно не готові до такого режиму роботи саме з 1 лютого. Адже за інформацією ДФС, протягом 2017 року через «єдине вікно» було оформлено всього 20% митних декларацій, а в найбільш навантаженій Київській міській митниці – тільки 4%.

Тому ФРУ звернулася до Прем’єр-Міністра Володимира Гройсмана з проханням скасувати вимогу щодо обов’язкового проходження всіх митних декларацій через «єдине вікно» з 1 лютого 2018 року – до тих пір, поки контролюючі органи не навчаться працювати за новою процедурою.

12 січня 2018 року за результатами наради з Першим віце-прем’єр-міністром України-Міністром економічного розвитку і торгівлі Степаном Кубівим Мінфіну разом з іншими органами виконавчої влади було доручено терміново розробити зміни до постанови Кабміну №364, яка поступово вводить вимоги обов’язкового застосування принципу «єдиного вікна» (Див. На вимогу ФРУ Мінфіну доручено терміново розробити відповідні зміни для повноцінної роботи «єдиного вікна» на митниці).

Заступник директора департаменту ФРУ з економічної політики Ігор Муратов, якого включено до робочої групи Мінфіну, поінформував учасників засідання, що наразі у чиновників є розуміння необов’язкового впровадження «єдиного вікна» при оформленні митних декларацій в режимі експорту та транзиту. Крім того, Федерація звернулася до голови Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної з проханням сприяти найшвидшому розгляду Комітетом і парламентом законопроекту №7010 , яким на законодавчому рівні запроваджується механізм «єдиного вікна» та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України.

За підсумками обговорення цього питання Митним комітетом було прийнято низку рішень як про пришвидшення роботи з підготовки змін до постанови №364, адже до 1 лютого часу залишилося зовсім небагато, так і про можливі дії бізнесу у разі, якщо обов’язкове «єдине вікно» все ж таки запрацює у визначений раніше термін.

«Фейкові скороспілі новації не потрібні ані бізнесу, ані державі», — зауважив з цього приводу заступник керівника Митного комітету ФРУ, екс-голова Державної митної служби Анатолій Макаренко.

Під час засідання Митного комітету ФРУ також йшла мова про розширення можливостей для підтвердження українського походження товарів. Адже 8 листопада 2017 року Верховна Рада схвалила Закон «Про приєднання України до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження». Конвенція встановлює ідентичні положення про походження товарів, якими торгують держави згідно із укладеними угодами про вільну торгівлю. А головне — передбачає можливість діагональної кумуляції, тобто дає можливість країнам-учасникам використовувати сировину та комплектуючі одна одної, а не тільки національні при збереженні преференційних умов торгівлі. На сьогодні учасниками Конвенції є 24 Договірні сторони, 6 з яких вже мають угоди про вільну торгівлю з Україною (ЄС, ЄАВТ, Чорногорія, Македонія, Молдова, Грузія). Ще з двома державами – сторонами Конвенції тривають переговори про вільну торгівлю, а саме з Туреччиною та Ізраїлем. Наступним кроком для повноцінного використання переваг Конвенції є внесення змін до відповідних чинних угод про вільну торгівлю у частині заміни протоколів правил походження товарів. Варто зазначити, що частка українського експорту до країн-учасниць конвенції Пан-Євро-Мед від загального показника становить 50%. З них 40% — експорт в країни Євросоюзу.

Комментирование закрыто